Спеціальність «економічна кібернетика»

Економічна кібернетика – це одна із спеціальностей, за якою готують майбутніх фахівців на факультеті комп’ютерних інформаційних технологій Тернопільського національного економічного університету (ТНЕУ). Що це за спеціальність, чого навчаються студенти, «гризучи граніт її науки», які професійні шляхи та обрії росту вона відкриває ?

Економічна кібернетика, що виникла як навчальна спеціальність в середині 1960-років, поєднує вивчення економіки й комп’ютерних та інформаційних засобів автоматизації економічної діяльності, а також – спеціалізованих методів управління економічними об’єктами, їх дослідження з допомогою  моделювання.

Таким чином, деякі випускники спеціальності «економічна кібернетика», – їх менше, – ідуть працювати економістами, маючи професійні переваги серед колег по роботі, завдяки знанням у галузі комп’ютерно-інформаційних технологій. Інші – традиційно, їх більшість, – вибирають власне інженерну професію – вони стають програмістами, фахівцями з баз даних, систем автоматизації тощо. Завдяки ґрунтовному вивченню основ економіки їм легше працювати серед економістів, бухгалтерів, адже вони не лише знаються на комп’ютерних системах, призначених для автоматизації економічної діяльності, а й добре розуміють суть тих економічних задач, для яких, власне створено ті чи інші інформаційні системи.

Найчастіше вибір кар’єри інженера-економіста приводить на професійну стежку розробника програмного забезпечення для економічних потреб, фахівця з впровадження, підтримки та експлуатації програмного забезпечення, або як кажуть «адміністрування» баз даних, інформаційних систем автоматизації, котрими нині рясніють як виробничі підприємства, так банки й численні служби.

Ще 15-20 років тому фахівці з комп’ютерної техніки працювали або в конструкторських бюро, розв’язуючи технічні задачі, або в обчислювальних центрах великих підприємств, автоматизуючи, власне, економічну діяльність. За нинішніх же умов, далеко не найкращих для пошуку праці, що б приносила радість, програмісти потрібні переважно в галузі автоматизації економічної діяльності: в торгівлі, банках, виробничих підприємствах. І ця тенденція не лише зберігається, а набуває дедалі інтенсивнішого розвитку. Зрозуміло, що за таких умов, здобувши спеціальність «економічна кібернетика», молодий фахівець має кращі шанси знайти роботу, що не тільки тішила б достойною платнею, а й відповідала його творчим покликанням.

Дивлячись правді вічі, треба сказати, що як і інші міждисциплінарні науки економічна кібернетика вимагає серйозної роботи над собою з боку студента. Знань, почерпнутих з телебачення й новин не достатньо для того щоб здавати екзамени на цій спеціальності. «Гіркий корінь солодкої інженерно-економічної вченості», полягає в потребі ґрунтовного вивчення спеціалізованих дисциплін, не згірш інженерно-технічних спеціальностей, освоєння мов програмування, технологій програмування, з подальшою постійною самоосвітою в цій галузі. Втім, «горшки ліплять і програм пишуть» … звичайні люди.

Вбираючи фах, випускники й випускниці шкіл, нерідко задумуються, – яка спеціальність «дівчача», яка «більше чоловіча». Досвід роботи в інформаційних технологіях, тривале спілкування з студентами, показує, що спеціальність «економічна кібернетика» відрізняється власне тим, що молоді хлопці й дівчата легко розпочинають на її основі кар’єрний ріст. В інформаційних ж бо технологіях знайдеться робота всім.

Наш педагогічний досвід показує, що навчальні предмети з економічної кібернетики легко даються тим вчорашнім учням й ученицям, які любили  математику, інформатику поряд з природничими науками.

Нині економічна наука стоїть напередодні істотних зрушень, своєрідної революції, що проявляються через дедалі ширше застосування для дослідження економічної поведінки методів, розроблених в природознавчих науках. Отже, якщо когось хвилюють проблеми пізнання, особливо – в такій драматичній галузі, якою є економічні відносини – тоді, можливо, саме «економічна кібернетика» приведе вас до вершин науки.

І ще – навчання в Тернополі – це не лише радісні роки молодості в серед чистих парків, що туляться до величезного ставу в центі тихого міста, – це духовне збагачення культурними скарбами нашого народу, якими так багатий Тернопільський край – мальовничий куток Галичини й Поділля.

В ТНЕУ студентів спеціальності «економічна кібернетика» навчають викладачі – фахівці з економіки, моделювання, програмування, комп’ютерних наук, інформаційних систем, які щиро опікуються своїми студентами, по-батьківськи люблять їх, намагаються дати їм знання, виховати достойними громадянами.

Економічна кібернетика – це високе покликання: кому як не фахівцям що знають економіку до її «інженерних фундаментів та природознавчих глибин» будувати «в своїй хаті свою правду» – створюючи родинний затишок, зміцнювати незалежність нашої Батьківщини.